Ha hónapok óta tömöd magadba a csokoládét, nyilván nem lepődsz meg azon, hogy a tavalyi nadrág idén már nem annyira kényelmes. De mi a helyzet akkor, ha látszólag nem változtattál semmin, mégis egyre többet mutat a mérleg? Merüljünk el kicsit a zsírpárnák között és lássuk, mik lehetnek az okok.
Lehet, hogy túl keveset alszol
Két módon is összefüggnek. Egyrészt, ha sokáig fent vagy, főként, ha koncentrálnod is kell, sokkal valószínűbb, hogy betolsz még egy pótvacsit vagy nassolgatsz kicsit a konyhában. Másrészt, az alvásmegvonás megváltoztatja a szervezeted hormonháztartását, amitől nő az étvágy, kevésbé érzel jóllakottságot, viszont éhesebb vagy, mint normálisan.
Sok a stressz mostanában?
Ha a támasztott elvárások nagyon magasak, a szervezet túlélő üzemmódba kapcsol. Ilyenkor a stressz miatt sok kortizol hormon szabadul fel, ami többek között az étvágyat is növeli. És persze ki ne vigasztalná magát mondjuk édességekkel, ha az irodában sok a stressz? Tökéletes kombináció a hízáshoz.
Gyógyszermellékhatások
Egyes gyógyszerek, különösen depresszióra vagy hasonló mentális zavarokra felírt antidepresszánsok, valamint gyulladásokra alkalmazott szteroidok jelentős súlynövekedéshez járulhatnak hozzá. Gyakori tévhit viszont, hogy a fogamzásgátló gyógyszerek hízást okoznak: a kombinált antibébitabletták legtöbbször csak rövid távon okoznak némi súlynövekedést, de ez nem hízásból, hanem nagyobb mennyiségű víz visszatartásából ered.
Ha gyógyszert szedsz és úgy érzed, meghíztál tőle, tájékoztasd az orvosod erről, de magadtól semmiképp ne változtasd meg a dózist, mert ebben az esetben a gyógyszer hatástalan vagy ártalmas lehet.
Pajzsmirigyproblémák
Ha a pajzsmirigyed nem termel megfelelő mennyiségű hormont, az anyagcserebetegséghez vezet. Ezt az állapotot hypothyreosisnak nevezzük. Klasszikus tünetei az anyagcsere lassulásához köthető: álandó fáradtság, gyengeség, indokolatlan fázás és a súlygyarapodás. Ha ezeket észleled magadon, fordulj orvoshoz, a vérvizsgálat árulkodó lesz.
Cushing
A Cushing-szindróma súlyos betegség, ami a már említett kortizollal és a sok stresszel, valamint például asztma vagy lupus kezelésére felírt szteroidos gyógyszerek mellékhatásaival hozható összefüggésbe. Klasszikus tünete a nyak és az arc, a hát felső része és a deréktáj elzsírosodása. Bizonyos tumoros megbetegedéseknek is kísérője lehet.
Policisztás petefészek szindróma
Termékeny korban lévő nők között nem is olyan ritka betegség, amelyben a petefészkeken sok kisebb méretű, folyadékkal telt ciszta jelenik meg. Felborítja a hormonháztartást, ami túlzott szőrnövekedést, pattanásokat és a ciklus megváltozását okozza. Valamint inzulinrezisztenciát, ami gyakran jár hastáji hízással.
Mióta nem dohányzol?
A dohányzásról nagyon nehéz leszokni, ha pedig sikerül, sokan egyéb rossz szokásokat vesznek föl. Például hajlamosak sokat nassolni, ami rövid távon pocakosodáshoz, ha pedig nem parancsolsz megállj, súlyos elhízásos vezethet. Mindazonáltal a dohányzásról leszokott emberek ritkán híznak 5 kilónál többet, ezt pedig nem olyan nehéz leadni. A fokozott éhségérzet pár hónap után elmúlik. Szokj le, ha még nem tetted!
Ha hízni kezdtél, de úgy érzed, nem eszel többet és nem változtattál alapvetően az életmódodon, keresd fel a háziorvosod, aki néhány rutinvizsgálat elrendelésével elejét veheti a komolyabb gondoknak. Te pedig a kínzó kérdéseknek és a hízással járó szorongásoknak. Egyébként néhány kilót felszedni teljesen átlagos dolog. Figyelj oda, mit eszel, mozogj sokat és próbálj kevesebbet aggódni a dolgokon!