A rendszeres testmozgás télen is éppen olyan fontos, mint bármely másik évszakban. Bár azt gondolnánk, hogy télen szűkülnek a lehetőségeink a sportolást illetően, ez nem feltétlenül van így. Ebben a cikkben kifejezetten a téli sportokra koncentrálva 5+2 sportágat mutatunk be, amelyek között mindenki megtalálhatja az ízlésének legmegfelelőbbet.
A sportok mellett pedig nagy vonalakban azt is bemutatjuk, hogy milyenfajta megterhelést jelent a szervezetünknek, milyen sportegészségügyi hatásai vannak. Természetesen minden sportnál az edzés intenzitása dönti el, hogy mennyire lesz megterhelő, de sportáganként eltérő a test igénybevétele, így mindenki az edzettségi állapota szerint választhat.
Síelés
A síelés klasszikus és leggyakrabban űzött formája a lesiklás, amikor egy hegyen kijelölt, lejtős sípályán kell lesiklani. A síelés mérsékelt intenzitású sportolás: a legtöbb pálya könnyű és nem túl hosszú. Ugyanakkor az a néhány perc, ameddig a siklás tart, megdolgoztatja a lábakat (elsősorban a combokat) és a test törzsizmait, és az egész napos aktivitás ki tudja fárasztani az embert. A fizikai igénybevétel mellett fontos élettani hatása van annak is, hogy síeléskor sok időt töltünk a jó levegőn a szabadban – ez negatív hatású legfeljebb magashegyi környezetben lehet azoknak, akik nem szoktak hozzá, vagy különösen hideg időben lehet. Nem szabad elfeledkezni a koncentráció fontosságáról sem: a síelés fokozottan balesetveszélyes sport, amelyeket leginkább a figyelem hiány okoz.
Szánkózás
A szánkózás hagyományos formában a gyerekek kedvence: legyen szó egy dombon való lecsúszásról vagy a szülők által húzott szánkón haladásról. Ha elvisszük a gyermekeinket szánkózni, az számunkra is aktív, mozgással töltött idő, hiszen a szánkó húzása plusz erőkifejtéssel jár. Ez egy enyhe, mindössze erőteljesebb gyaloglásnak megfelelő sportolás, meg fogjuk érezni, hogy az izmaink és a szívünk jobban dolgozik, de kimeríteni nem fog. A gyerekeknek az élmény mellett a mozgásigényét is kielégíti a szánkózás, főleg, ha a dombra már ők szaladnak vissza a csúszások után.
Korcsolyázás
A korcsolyázás egyik nagy előnye, hogy nem feltétlenül kell elutazni ahhoz, hogy gyakorolhassuk, mivel korcsolyapályák a városokban is vannak – ha nem is adják azt az élményt, mint egy befagyott tó. A másik pedig az, hogy a korcsolyázásnak annyi fajtája van, hogy mindenki kiválaszthatja a számára legszimpatikusabbat. Már csak a jégen csúszkálni is élmény és mérsékelt fizikai igénybevétel, amely a combokat rendesen megdolgoztatja, szívünk számára is mérsékelt edzést jelent. Szükségünk lesz az egyensúlyérzékünkre, fejleszti a mozgáskoordinációt. Nagyobb intenzitású igénybevételt jelent a gyorskorcsolya, amely a sebességre helyezi a hangsúlyt, ennek megfelelően kifejezetten megerőltető. A combizmokat fokozottan veszi igénybe, robbanékonyságot és erőt is igényel, továbbá nagy oxigénigénnyel jár, így magasabb lesz a szívfrekvencia is. A műkorcsolya irányába kalandozhatunk, ha inkább az ugrásokat, az egész test mozgását harmonikus mozgását részesítjük előnyben. A különböző gyakorlatok jóval megterhelőbbek a sima korcsolyázásnál, nem véletlen, hogy a versenyeken is csak pár perces gyakorlatokat mutatnak be. Ha mérsékelten végezzük, aerób mozgásként állóképesség javító és zsírégető hatása lesz.
Advent első vasárnapján, december 2-án megnyílt a IV. Zuglói Kori és Adventi Sokadalom. A téli sportok kedvelői február 3-ig ingyenesen használhatják a Bosnyák téri korcsolyapályát! Részletek itt.
Snowboardozás
A síeléshez hasonló, ám valamelyest intenzívebb sport, a lábak mellett a törzsizmokat is megdolgoztatja, mivel többet kell mozogni, jobban kell egyensúlyozni, mint síelés közben. Mérsékelt intenzitással is zsírégető és állóképességfejlesztő hatása van. Mivel ez is a hegyekben űzhető sport, így az erdő és a természet közelségének jótékony hatása ugyancsak nem elhanyagolható.
Sífutás
A sífutás az egyik legkeményebb, legintenzívebb, a testet legjobban igénybe vevő sportág. Csak olyanoknak ajánljuk, akik rendszeresen sportolnak, és edzettek. Ha valaki mégis kezdőként megpróbálná, akkor könnyebb terepen (kevés emelkedővel), mérsékelt intenzitással és szükség szerint pihenőkkel tegye! A sífutás rendkívül megerőltető, a futásnál sokkal nehezebb mozgás, amely ráadásul a felsőtestet és a karokat is igénybe veszi. Az izmoknak rengeteg oxigénre van közben szüksége, ennek következtében a szívet is alaposan megdolgoztatja. Rendkívül jó sport az állóképesség fejlesztésére.
+2. Ha pedig valaki a csapatsportokat szereti jobban, szintén megtalálhatja a hozzá közelálló sportágat a téli sportok között. Azok számára, akik az intenzív, gyorsasági állóképességre épülő kontaktsportokat szeretik, a jégkorong lehet a legjobb választás. Azoknak pedig, akikhez inkább a koncentrációra épülő, kevésbé fizikális, de kitartást és állóképességet igénylő sportok állnak közelebb, a curlinget ajánljuk.