Az ásványi anyagok és vitaminok nélkülözhetetlenek a szervezet megfelelő működéséhez. Az ásványi anyagok szerepet játszanak a hormonháztartás szabályozásában, az idegrendszer működésében, a szív fáradhatatlan és pontos munkájában, de ezeken kívül is rengeteg más működési folyamatban. Ezeket az anyagokat a szervezetünk nem tudja maga előállítani, de ha változatos étrendet követünk, az elfogyasztott élelmiszerekből a szükséges mennyiségben magunkhoz tudunk venni belőlük. Olykor szükség lehet bizonyos anyagok nagyobb mennyiségben való kiegészítésére, de most lássuk, hogy az egyes ásványi anyagok milyen élelmiszerekben fordulnak elő természetesen.
1. Kalcium
A kalcium talán a legismertebb, mesterséges formában is legtöbbet fogyasztott ásványi anyag. A szerepe elsősorban a csontok egészségének megóvása, de a szívműködés és a vérnyomás szabályozásában is részt vesz. Szoptatás idején a tejtermelésben játszik fontos szerepet. Hiánya csontritkulást okoz.
Ezeket fogyasztva juthatunk hozzá: elsősorban tej és tejtermékek: sajt, joghurt, továbbá brokkoli, kelkáposzta, fehérrépa, lazac, szardínia.
(fotó: readersdigest.ca)
2. Magnézium
A magnézium a szív, az agy és az izmok normális működéséhez szükséges, de szerepet játszik rengeteg enzim termelésében. Fizikai aktivitás vagy kimerültség hatására nagyobb mennyiségben lehet rá szükség. Hiánya rontja a stressztűrő képességet, és erre utaló jel lehet a gyakori izomgörcs.
Ezeket fogyasztva juthatunk hozzá: hüvelyes zöldségek, gabonák, magvak, diófélék, spenót.
(fotó: beautyhealthtips.in)
3. Kálium
A kálium az izmok és az idegrendszer működésében, valamint a vérnyomás-szabályozásban kap szerepet. Az egészséges szívműködéshez elengedhetetlen elem, ezért elegendő bevitele nagyon fontos.
Ezeket fogyasztva juthatunk hozzá: burgonya, paradicsom, avokádó, citrusfélék, banán, sárgadinnye, húsok, zsíros hal, baromfi, spenót, gomba.
(fotó: verbraucherzentrale-bremen.de)
4. Vas
A vas elsősorban a vörösvérsejtképzésben játszik kulcsszerepet, fontos a vér oxigénszállító képessége szempontjából. De ugyancsak szerepe van az anyagcserében, a növekedésszabályozásban és az immunrendszer működésében.
Ezeket fogyasztva juthatunk hozzá: máj, lencse, tojássárgája, kelkáposzta, bab, borsó, diófélék és magvak.
(fotó: rd.com)
5. Nátrium
A nátrium a vér egyik fontos összetevője, és vérnyomásszabályozó funkciója van. A túl sok nátrium a vérnyomás emelkedéséhez vezet, de bizonyos mennyiségben szüksége van rá a szervezetnek az egészséges működéshez.
Ezeket fogyasztva juthatunk hozzá: (tengeri) só, sárgarépa, cékla – a szokásos élelmiszerekkel általában a napi sófogyasztás fedezi a nátriumszükségletet, így külön nem érdemes odafigyelni a bevitelére.
(fotó: eatingwell.com)
6. Cink
A cink egy antioxidáns hatású ásványi anyag, segíti a sebgyógyulást és a szervezet védekezőképessége érdekében fontos. Ugyancsak szerepe van a szem és a máj egészséges működésében, valamint a szaporodás szempontjából.
Ezeket fogyasztva juthatunk hozzá: tengeri élőlények, teljes kiőrlésű gabona, gomba, tökmag, tojás, zöldségek és piros gyümölcsök.
(fotó: naturalfoodseries.com)
7. Jód
A jód a pajzsmirigy működéséhez, hormontermeléshez elengedhetetlen, az anyagcserében és az idegrendszer működésében is fontos szerepe van.
Ezeket fogyasztva juthatunk hozzá: tengeri élőlények, áfonya, aszalt szilva.
(fotó: thetruthaboutcancer.com)
8. Foszfor
A foszfor a csontok és a fogak felépítéséhez járul hozzá, de az egészséges sejtműködés elengedhetetlen eleme is. Kevéssé tudott, hogy a kalcium után a legnagyobb mennyiségben van jelen az emberi szervezetben.
Ezeket fogyasztva juthatunk hozzá: húsok, halak, gabona, diófélék.
(fotó: parenting.firstcry.com)
9. Mangán
A mangánnak más anyagokkal együtt az immunerősítő hatása van, valamint anyagcserefolyamatokban és a vércukorszint-szabályozásban is szerepet játszik.
Ezeket fogyasztva juthatunk hozzá: olajos magvak, gabonafélék, zöldségek.
(fotó: sureviagra.com)