Bár reggel felébredve sokszor csak egy pillanat rövidségűnek tűnik az éjszaka, életünkből nagyon sok időt, minden napunk nagyjából egyharmadát töltjük a hálószobánkban. Ahol ennyi időt töltünk, ott fontos, hogy tiszta és higiénikus legyen a környezet, hiszen, ha nem így van, az növeli a megbetegedések kockázatát. Tiszta környezetben viszont nemcsak a fertőzéseket kerülhetjük el, de jobb lesz a közérzetünk és pihentetőbb lesz az alvás. Cikkünkben 6 tanáccsal segítjük a hálószoba tisztán és frissen tartását.
1. Szellőztessük a hálószobát naponta kétszer!
Minden reggel, felkelés után és este, lefekvés előtt szellőztessük ki a szobát! A reggeli szellőztetéssel az éjszaka elhasznált levegőt cserélhetjük ki, este pedig a jobb alváshoz frissíthetjük fel a szobát. A levegőben különböző kórokozók is mozognak, így például az influenzaszezonban különösen fontos, hogy ne maradjon a szobában az állott levegő.
2. Takarítsunk mindenhol rendszeresen!
A hálószoba takarítására különösen oda kell figyelni a kórokozók és a por szempontjából is. Rendszeresen porszívózzuk és mossuk fel a szobát, és ne feledkezzünk meg az ágy alatti területről sem! Ha nem takarítjuk, ott nagyon könnyen felgyűlik a por. A hálószobában ne tartsunk szemetet, ami az éjszaka során keletkezik (papírzsebkendők stb.), azt reggel rögtön dobjuk is ki! És a szennyes ruhát se a hálószobában gyűjtsük, hanem inkább a fürdőben.
3. Gondoskodjunk a matrac tisztaságáról is!
Kevesen szoktak a matrac tisztaságára gondolni, pedig nagyon fontos pont a hálószobában. A matracban meg tudnak telepedni és el tudnak szaporodni a kórokozók. Ha nem tisztítjuk, ez számukra ideális környezetté válik. Ezért fontos, hogy olyan matracot válasszunk, amely már anyagából adódóan nyújt valamilyen védelmet a kórokozók megtelepedése ellen, de ettől függetlenül is rendszeresen szellőztessük át, és havonta-kéthavonta porszívóval is takarítsuk le a külső szövet részeit. A matrac higiéniája érdekében használjunk olyan matrachuzatot a lepedő alatt, amely szellőzik, de az izzadságot nem engedi át, és havonta kétszer mossuk ki ezt is!
4. Cseréljük gyakran a huzatot!
Az ágyneműhuzatot hetente, de legfeljebb kéthetente érdemes cserélni. Ez az a felület, ami közvetlenül érintkezik a testünkkel, így ez lesz a leghamarabb zsíros és izzadt. Különösen a párnahuzatot érdemes gyakran cserélni, ha látjuk, hogy már nagyon elhasznált, mivel az arcunkkal érintkezik, a közvetlen közelében veszünk levegőt, így a kórokozók megtelepedése és szervezetünkbe jutása szempontjából kritikus felület.
5. Találjunk megfelelő ágyneműt!
Ma már rengetegféle ágyneműből választhatunk. Meg kell találni a számunkra legmegfelelőbb típust, amely adottságainkhoz legjobban illik (fázósság, izzadás stb.), de törekedjünk arra, hogy természetes anyagból készült paplant és párnát válasszunk! Sokan az ágyneműt kevésbé sűrűn cserélik, mint a huzatot, de ez hiba. A huzaton átjutva az ágyneműben ugyanúgy megtelepszenek a kórokozók, így ezeket is havonta legalább kétszer ki kell mosni. Javasoljuk, hogy olyan párnát válasszunk, amelynek levehető és mosható külső borítása van, és ezt a lehető leggyakrabban, akár hetente váltsuk!
6. Ne engedjük az ágyunkba háziállatainkat!
Bármennyire is szeretjük házikedvencünket, legyen szó kutyáról vagy macskáról, azt kell mondanunk, hogy higiénés szempontból semmi keresnivalója nincsen a hálószobánkban, különösen nem az ágyunkban. Nem higiénikus egy légtérben aludni állatokkal, és gondoljunk bele, hogy ha beengedjük, mennyi az utcán összeszedett szennyeződés kerülhet be az ágyba a szőrükről és a lábukról!