A 2-es típusú diabétesz, amit a hétköznapokban simán csak cukorbetegségnek hívunk, napjaink egyik legelterjedtebb egészségügyi problémája. Összefügg az elhízással, a mozgásszegény életmóddal, a helytelen táplálkozással és a depresszióval – oda-vissza. Főként pedig a túlzott cukorfogyasztással. Emberek százezreinek életét keseríti meg Magyarországon, pedig megelőzése nem annyira bonyolult: tudatosság a táplálkozásban és az életmódban.
A cukros italoknak annyi!
Bármilyen meglepő: a nyugati világban a cukros italok a népesség cukorbevitelének feléért felelősek – kóla, dobozos üdítők, jeges teák, energiaitalok és így tovább. Ez az első dolog, aminek búcsút kell mondani, hiszen a cukros üdítők semmilyen más tápanyagot nem tartalmaznak. Könnyebb ezeket elhagyni, ha a szénsavasságot továbbra is meghagyod magadnak élvezetként: szódavíz, ásványvíz a barátaink, lehet bele tenni citromkarikát, mentalevelet, narancshéjat, bazsalikomot, uborkaszelteket vagy ami épp tetszik. A kávéd cukrosságát csökkentsd fokozatosan, elsőként mondjuk a felére, idővel pedig nullára. Ha így túl keserűnek érzed, próbálj ki másfajta pörkölésű vagy jobb minőségű kávét.
Mesterséges édesítőszerek nyista!
A mesterséges édesítőszerek legjobb esetben is nem különösebben ártalmasak, de bizonyosan nem egészségesek. Sok közülük a fogyást sem segíti: nagyon erőteljes édes ízűk az édességek iránti vágyakozást fokozhatja, így a cukorfüggőséget tovább súlyosbíthatja. Inkább ne használj mesterséges cukorhelyettesítőket, ha valamilyet muszáj, mi inkább a természetes cukoralkoholokat ajánljuk.
Tudatosság az étkezésben indul!
Ha megkívánsz egy csokit, egy sütit vagy akár egy zacskó csipszet, állj meg egy pillanatra és tedd fel magadnak a kérdést: tényleg éhes vagy? Vagy inkább stresszes vagy? Szomorúság gyötör? Szorongsz? A nagyon erős vágynak valamilyen intenzív íz után általában lelki okai vannak, ezeket felismerve pedig könnyebb lesz kontrollálni a nassolást. Az édesség utáni vágy jelentkezésekor próbáld meg elterelni a figyelmedet, egyszersmind valamilyen más jellegű örömforrással kiváltani a nasit: tégy egy rövid sétát, tarts 10 perc szünetet a munkában, hívj fel egy számodra kedves valakit. Amikor pedig eszel, arra figyelj, ne tereld el a figyelmedet például a telefonod nyomogatásával, így sokkal nagyobb élvezetet okoz majd az étel.
Ismerd fel a cukrot!
Ha előrecsomagolt élelmiszert vagy például dobozos gyümölcslevet vásárolsz, mindig ellenőrizd az összetevők listáját. Érdemes a tápanyagtáblázatra is vetni egy pillantást, mert sokat elárul: 100 grammonként 8 gramm cukor már árulkodó jel, ha emellett az összetevőknél hozzáadott cukor van feltüntetve, a doboz mehet is vissza a polcra!
Csak természetesen!
Attól tartasz, hogy a cukorszegény élet elveszti a sóját? Nem kell izgulj, mert a természetes cukorforrások továbbra is étlapon vannak. Friss és aszalt gyümölcsök, natúr joghurt, teljes kiőrlésű gabona és pirított zöldségek – mind édesek és a természetesen jelen lévő cukor mellett rengeteg tápláló összetevőt tartalmaznak. Rengeteg D-vitamin, kalcium, A-vitamin, C-vitamin, plusz fehérje és rost található bennük, amik megemésztése tovább tart, így kevésbé okoznak ingadozást a vércukorszintben. Így megőrzik egészségedet és az édességekkel és csokikkal szemben sokkal tovább érzed magad jóllakottnak.
A Zuglói Egészségmegőrző Modell honlapján elkezdtük gyűjteni az egészséges recepteket. Itt különböző diétákat is bele lehet állítani, pl. a cukormentes ételek itt találhatók.