A száj higiéniája nemcsak azért nagyon fontos, mert sokan ez alapján ítélnek meg bennünket vagy mert fogaink elvesztése rontja az életminőséget, hanem azért is, mert a nem megfelelő állapotú fogsor számos komoly betegség hajlamosító tényezője lehet. Az emberek többsége nem elegendően és pláne nem megfelelően mos fogat. Ebben a cikkben hat olyan tipikus hibát sorolunk fel, amelyek közül legalább egyet szinte mindenki elkövet, de ha figyelünk rájuk, kevesebbszer lesz szükség (fog)orvosra.
Nem megfelelő időpont.
A fogkefe legyen az utolsó dolog, amit lefekvés előtt a szádba veszel. Ezután már nem szabad enni, inni pedig csak tiszta vizet ajánlott. A reggeli fogmosás is fontos, mert alvás közben kevesebb nyál termelődik, így a baktériumok jobban elszaporodhatnak. Fogmosás tehát naponta kétszer, legalább egyenként két percig.
Nem megfelelő fogkefe.
Puha vagy közepesen puha fogkefét érdemes használni, amelynek sörtéi képesek az íny és a fog közötti résbe is behatolni, hogy eltávolítsák onnan a lepedéket. A túl kemény fogkefe apró sérüléseket okozhat a fog oldalsó részének zománcán, amik aztán szuvasodáshoz vezetnek.
(fotó: merjmosolyogni.hu)
Rossz technikával mosol fogat.
Néhány egyszerű és egyenes súroló mozdulat nem megfelelő. A fogkefe szárát úgy kell markolni, hogy az 30-45 fokos szöget zárjon be a fogra, amikor a sörték az ínyt érintik. Forgasd a csuklód körkörös mozdulatokkal, hogy hatékonyan eltávolíthasd az összes lepedéket. Ha az első fogak mögött dolgozol, a mosószerszámot függőlegesen kell tartani, hogy jobban elérje az egész fogat. A legnagyobb figyelmet a hátsó traktusnak érdemes szentelni, itt hajlamos lerakódni a legtöbb lepedék.
Öblögetni muszáj.
Sokan lenyelik vagy simán csak kiköpik a fogmosás végén a fogkrémet. Mindkettő helytelen. Csomó káros anyagot oldottunk le a fogainkról, most ezt teljes mértékben el kell távolítani a szájüregből. Ehhez megfelelő langyos vízzel alaposan, többször öblögetni. Ha van kéznél alkoholmentes szájöblítő oldat, még jobb.
És a száj többi részével mi lesz?
A nyelv felső felülete rengeteg lepedéket és baktériumot képes magára szedni. Minden nap legalább egyszer alaposan súroljuk le fogkefével vagy erre a célra készült nyelvtisztító eszközzel. Ezután is öblögessünk.
Nem cseréled elég gyakran a fogkeféd?
Az baj, mert elhasználódik hamar és a baktériumok is szeretnek a sörték között tanyázni. Évi 10 fogkefét érdemes elkoptatni, de legalább 3-4 havonta mindenképpen le kell cserélni. Ja, és dobjuk ki a fogkefénket bármilyen vírusos vagy bakteriális fertőzés elmúltával, főleg ha az a szájüreget érintette. A visszamaradó vírusok és bacillusok akár újrafertőződést is okozhatnak.