Teljeskiőrlésű gabonák.
Nem minden szénhidrát ellenség. Sőt. A teljesértékű gabonából készült ételek, mint a teljeskiőrlésű kenyér vagy a barna rizs kitűnő rostforrások, így az elhízás elleni védekezéshez is hozzájárulnak. Számos értékes tápanyagot tartalmaznak, több közt káliumot, ami nélkülözhetetlen az egészséges hasnyálmirigyműködéshez, ezáltal hozzájárul a megfelelő inzulinháztartáshoz, ami pedig az egészséges vércukorszinthez elengedhetetlen. Ezen gabonák fogyasztása tehát kifejezetten ajánlott.
Hal, tojás és szárnyas.
Húsevők, ragadozók, figyelem! Nincs jobb fehérjeforrás a természetben, mint ezek az ételek, amik tökéletesen illeszkednek a diabéteszben szenvedők diétájához, hiszen szénhidrátokat nem tartalmaznak, zsírtartalmuk pedig csekély. A hal kiváló forrása a keringési problémák megelőzésében nélkülözhetetlen omega-3 zsírsavaknak.
Egyes friss gyümölcsök.
Ezek az édes csábítások nem mind tiltottak, azonban figyeljünk oda ezek szénhidráttartalmára és soha ne reggelire fogyasszuk őket! A piros, kék és lila színű gyümölcsök, főképp a bogyók rendkívül egészségesek, rengeteg vitamint, értékes rostokat és az inzulinháztartásra pozitív hatású antocianinokat tartalmaznak.
Magvak és diófélék.
Sok cukorbeteg számára a nassolás elhagyása a legnehezebb. Számukra jó hír, hogy az olajos magvak, főként a törökmogyoró és a mandula nagyon egészségesek és finomak. A bennük található többszörösen telítetlen zsírsavak javítják a szervezet inzulinérzékenységét is. Egy marékkal bátran meg lehet enni, de a napi szénhidrátmennyiségbe ezeket is bele kell számolni.
Zöldlevelű zöldségek.
Mindenkinek. Nemcsak cukorbetegeknek. Az ideális az lenne, ha minden ember naponta háromszor enne zöld leveleket, főként fejes salátát, szálas spenótot, káposztaféléket. Ezek magas víz- és rosttartalmú élelmiszerek, így relatíve alacsony kalóriabevitel mellett biztosítják a jóllakottság érzését. Fontos magnéziumforrások, így segítik a cukor energiává alakítását és javítják az anyagcsereműködést.
Hüvelyesek.
Bab, lencse, borsó – amellett, hogy fehérjeforrásnak is kitűnők, a vércukorszintet stabilizáló hatású rostokat és káliumot is tartalmaznak. Telített zsírsavakban szegények, húspótlásra is alkalmasak. Ráadásul tegye fel a kezét, aki egy finom borsófőzeléknek ellen tudna állni!
Savanyított tejkészítmények
A túró, joghurt és sajt nagyon finom és fehérjében, D-vitaminban, kalciumban gazdag élelmiszerek. Kifejezetten diabéteszt megelőző hatásuk bizonyított, cukorbetegségben szenvedők számára pedig a kiegyensúlyozott étrend nélkülözhetetlen részei. Keressük a javarészt zsírszegény változatokat!
Étcsokoládé.
Persze nem bármilyet és nem bármennyit. A sima éttáblák általában nem megfelelőek diabéteszesek számára, mert csak körülbelül 50 százalékban tartalmaznak kakaót, viszont jelentős mennyiségben adnak hozzájuk cukrot. Keressük a legalább 70 százalékos kakaótartalommal rendelkező éjsötét és kesernyés ízű csokikat. Sajnos ezek általában nem olcsók, a minőségi Lindt vagy Heidi táblák 500-700 forintba is kerülnek 100 grammos csomagonként. De ha nem tudunk csoki nélkül élni, nem kell lemondanunk erről a szenvedélyről.
+1. Édesítés.
Sokan nem tudnak vagy nem akarnak lemondani az édes ízekről, nekik van néhány nagyon jó hírünk. Elmúltak már azok az idők, amikor egészségtelen, kellemetlenül keserű utóízű vagy az ételek karakterét megváltoztató, hőkezelésre rosszul reagáló mesterséges édesítőszerekkel kellett pótolni a cukrot. Az eritritol és a sztívia 0 glikémiás indexű természetes édesítők, amelyek cukorbetegek számára kiválóak. Ezen édesítőket nem kell a napi szénhidrátmennyiségbe beleszámolni, és sütéshez vagy főzéshez is remekül alkalmazhatók.
A Zuglói Egészségmegőrző Modell szakorvosai sok fontos dolgot írtak a cukorbetegek táplálkozásáról. A ZEM honlapja elsősorban azokhoz szól, akik még nem cukorbetegek, de esetleg a magas kockázatú csoportba tartoznak. A kockázat – regisztráció után - megmérhető egy egyszerű teszttel.
Számukra sok receptet összegyűjtöttünk a honlapon, ahol a mért kockázat bekattintása után lehet választani az ételek közül.