Zuglói Egészségfejlesztési Iroda

MIT TEGYEK, HA FOGYNI AKAROK? A FÖLDKEREKSÉG 17 LEGINKÁBB FOGYÁSBARÁT ÉLELMISZERE!

2017. szeptember 22. - szilagyilaszlo

Biztos hallottál már arról, hogy nem minden kalória ugyanolyan. A különböző élelmiszerek különféle emésztési folyamatokon mennek át a szervezetben, így nagyon különböző hatásuk van az éhségérzetre, a hormonháztartásra és magára a kalóriaégetésre is. Ebben a cikkben a világ 20 legjobb fogyásbarát táplálékát gyűjtöttük össze. Minden nagyon tudományos.

1. Tojás (egész)

Éveken keresztül feketelistán volt, mert úgy tartották, koleszterinszint-emelkedést okoz. Az új kutatások szerint azonban nem befolyásolja hátrányosan a vérkoleszterin szintjét és fogyasztása nem okoz szívbetegséget. És a tojás az egyik legjobb fogyókúrás étel, hiszen tele van fehérjével és egészséges zsírral, és kevés kalória bevitelével hatékonyan csökkenti az éhségérzetet.

 

2. Nagy leveles zöldségek

A (bébi) káposzta, spenót, kínai kel, mángold kiváló fogyásbarát élelmek, hiszen kalóriában és szénhidrátban szegények, de vitaminokban, rostban és ásványi anyagokban gazdagok, így segítik az emésztést, egészségesek és elűzik az éhséget is.

 

3. Lazac

Az olajos halak nagyon egészségesek, közülük pedig a lazac a legfinomabb, ráadásul alacsony kalóriatartalom mellett rendkívül laktató. Omega-3 zsírsavakban gazdag, így segít megelőzni az elhízást és jót tesz a keringésnek. A makréla, pisztráng, szardínia és hering szintén hasonlóan jó tulajdonságokkal bírnak.

 

4. Keresztesvirágú zöldségek

Magyarul brokkoli, karfiol, kelkáposzta és kelbimbó. Magas rosttartalom, alacsony kalóriatartalom jellemzi őket, mégis laktatók és a legtöbben kedvelik az ízüket is. Változatosan elkészíthetők és más zöldségek viszonyítva fehérjetartalmuk is magas.

 

5. Sovány marhahús és csirkemell

A húst manapság érdemtelenül és valós bizonyítékok nélkül démonizálják, hiszen egészséges és magas fehérjetartalma következtében fogyásbarát is. Természetesen akkor, ha jó minőségű tőkehúsként vásároljuk meg és magunk készítjük el, vagy olyan étteremben esszük, ahol egészségesen főznek.

 

6. Főtt krumpli

Manapság nem túl népszerű étel, pedig nagyon egészséges, mindenhez illik és szinte minden diétába beilleszthető. Magas káliumtartalma miatt fogyasztása kiemelten ajánlott, mert ebből a tápanyagból a népesség jelentős része túl keveset fogyaszt. A legjobb, ha a fehér burgonyát héjában sós vízben megfőzzük, majd hagyjuk egy kicsit kihűlni. Így benne ellenálló keményítő képződik, aminek egy sor pozitív hatása van, például hozzájárul a súlyvesztéshez is. Az édesburgonya és a fehérrépa szintén kiváló választás a gyökérzöldségek kategóriájában.

 

7. Tonhal

Még egy a magas fehérjetartalmú, kalóriaszegény étkek közül. Sovány hal, amely zsírt szinte egyáltalán nem tartalmaz. Kedvelt a testépítők és fitneszmodellek körében, mert magas fehérjebevitelt biztosít minimális kalória- és zsírfogyasztás mellett.

 

8. Bab és hüvelyesek

A lencse, feketebab és vesebab a legegészségesebbek, de mindenképp áztassuk őket elkészítés előtt egy éjszakát, hogy megszabaduljunk a héjban található antinutriens összetevőiktől. Így megemészteni is könnyebb őket és gyorsabban főnek. Fehérjében és rostban gazdagok, a jóllakottság érzését nyújtják. Ellenálló keményítőt tartalmaznak.

 

9. Levesek

A levesek sok vizet tartalmazó és kalóriaszegény, ám ízletes ételek. Az alacsony energiakoncentrációjú ételek és étrend általában arra késztetik az embereket, hogy összességében kevesebb kalóriát fogyasszanak. Így a levesek néhány kivételtől eltekintve fogyásbarát ételkategóriát alkotnak.

 

10. Zsírszegény tehéntúró

A savanyított tejkészítmények rengeteg értékes fehérjét tartalmaznak, a túró pedig gyakorlatilag semmi mást. Sok túró fogyasztásával megnő a fehérjebevitel, kellemes jóllakottságot érzünk, miközben relatíve kevés kalóriát viszünk be a szervezetbe. Magas kalciumtartalma hasznos a csontok számára és hozzájárul a zsírégetéshez is. Majdnem ilyen jó dolog a natúr joghurt is, bár szénhidráttartalma magasabb kicsit. Azt is fogyasszuk bátran, mert kultúrája nagyon egészséges!

 

11. Avokádó

Ez a különleges típusú gyümölcs az olívaolajhoz hasonlóan nagy mennyiségben tartalmaz egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat. Kiválóan alkalmas salátákhoz, mivel zsírsavai segítik a zöldségekben található tápanyagok felszívódását.

 

12. Almaecet

Salátaöntetként vagy magában fogyasztva óriási népszerűségnek örvend a reformkonyhában és az egészséges ételek kedvelői körében. Számos hasznos hatása van, magas szénhidráttartalmú ételekkel együtt fogyasztva növeli a jóllakottság érzését, hozzájárulhat a fogyáshoz, csökkenti a vérkoleszterin szintjét és a vércukorszint kiugrását étkezés után.

 

13. Olajos magvak

Habár zsírtartalmuk magas, nem feltétlenül hízlalnak. Kiváló ropogtatnivalók, kiegyensúlyozott mennyiségű fehérjét, rostot és egészséges zsírt tartalmaznak. Nem szabad azonban sokat enni belőlük, habzsolásra hajlamosak inkább kerüljék a fogyasztásukat.

 

 

14. Teljes értékű gabona

A gabonák reputációja megsínylette a reformkonyhát és a gasztroforradalmat, pedig néhány közülük kifejezetten egészséges és fogyásbarát is. Itt van mindjárt a quinoa, a zabpehely vagy a barna rizs, mindhárom egészséges, lassan felszívódó szénhidrátokat, rostokat és relatíve sok fehérjét tartalmaz. Ugyancsak egészséges a rozs, valamint a durum- és a tönkölybúza is. Figyeljünk oda a boltokban, mert sok barnának látszó kenyér csak a színezőmalátától barna, nem pedig a teljesértékű gabonától.

15. Kókuszolaj

Nem minden zsír ugyanolyan. A tudomány mai állása szerint ez a legegészségesebb mind közül. A kókuszolaj a reformkonyha mindenható zsírja, a mindenre használható és csodatévő szent Grál, amivel minden más zsiradék helyettesíthető. Sütéshez, főzéshez is használható és íze semleges.

 

16. Chia

A chia reneszánszát éli, manapság a Földön megtermő legegészségesebb ennivalónak szokás tartani. Rengeteg rostot tartalmaz, saját tömege 12-szeresét képes nedvességből megkötni, így nagyon laktató. Széleskörűen használható egészséges reggelik és desszertek készítéséhez.

 

17. Chili és más csípős paprikák

A csípős ételekben található kapszaicin nagyon sokoldalú szer, többek között hatásos migrén ellen is, de csökkenti az étvágyat és fokozza a zsírégetést. Fontos tudni, hogy a kapszaicint a szervezet nagy mértékben képes tolerálni, így hatása csak azoknál jelentős, akik nem fogyasztják rendszeresen nagyobb mennyiségben.

 

A ZEM honlapján az Életmód lapon az egészséges táplálkozásban szeretnénk segíteni. Saját recepteket nem írunk, hanem különböző weblapokról mutatunk be ételeket. Mindenféle szempont szerint lehet válogatni az ételek között, de ha kitöltötted a diabétesz  és hipertónia rizikóteszteket, akkor csak azokat a recepteket látod, amelyeket a ZEM szakemberei Neked ajánlanak.

A bejegyzés trackback címe:

https://zemzuglo.blog.hu/api/trackback/id/tr5212802932

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása