1. Legyen jó a technikád:
minden sebességnél fontos a megfelelő futástechnika elsajátítása és alkalmazása. Ebben benne van a felsőtest laza, mégis nyújtott tartása, a lépéseknél a talpközépre érkezés a csípő szintje alatt, a 90 fokos karlengetés előre és hátra.
2. Számláld a lépéseidet:
a legjobb futók körülbelül percenként 180 lépést tesznek meg, lábuk könnyű, végig a talaj közelében marad, lépteik rövidek és gyors üteműek. Hogy a számlálás könnyebb legyen, elég csak a jobb vagy csak a bal lábon számlálni a lépést, majd felszorozni kettővel.
3. Próbáld ki az intervallumos edzést:
lassabb és gyorsabb tempójú edzésrészek kövessék egymást felváltva. Egy gyors sprintet egy lassú kocogás kövessen, majd ismét belegyorsíthatsz. Így több kalóriát égetsz, jobban erősödsz és a gyorsaságod is fejlődik.
4. Próbáld ki a gyorsulóedzést!
Ez 8-12 ismétlésből álló sprintsorozat, egyenként 50-200 méteres sprintekkel, közben sétával. Ez a gyorsulási technikádat fejleszti.
5. A futópad a barátod:
az öve segít egy kicsit, gyorsabban lehet rajta futni, mintha úton lennél. Ráadásul az iram gombnyomásra növelhető, ami nagyon hasznos az edzés során.
6. Nyújts minden nap!
Főként a csípőhajlító ízületek nyújtása fontos, ez nemcsak a sérülések megelőzésében segít, de a gyorsaság fejlesztésében, a tempó fokozásában is. Plusz minden más mozgásban a futáson kívül is.
7. Fartlek.
Ez egy svéd szó, nagyjából azt jelenti, hogy gyorsaságjáték. Ez az edzés 15 perc bemelegítés után 40-60 percig tart és arra szolgál, hogy a futóverseny közbeni szintkülönbségekre készítse fel a sportolót. Sprintek és kocogás váltja egymást változó ritmusban. A legelterjedtebb formája az úgynevezett strukturált fartlek: 10 perc bemelegítés, 2 perc sprint, 2,5 perc kocogás, 3 perc sprint, 2,5 perc kocogás, 4 perc sprint, 2,5 perc kocogás, 4 perc sprint, 2,5 perc kocogás, 3 perc sprint, 2,5 perc kocogás, 2 perc sprint, 10 perc levezetés. Azért is jó, mert a terepfutás edzettségét képes adni sík terepen is.
8. Ugrókötél.
Használd. Ahogy a boxolók szokták. Gyors láb gyors kezet ad, de persze a futónak ebből főleg a gyors láb a fontos, az ugrókötél pedig csodálatos erre a célra.
9. Minél könnyebb és egyszerűbb futócipőt használj,
kerülj minél közelebb a mezítlábas érzéshez. Minél kevesebb súly van a lábon, annál gyorsabban mozog.
10. Erősíts:
a felsőtest izmainak erősítése a futók számára is nagyon fontos, főként az alsó hasizmok edzettsége képes növelni a sebességet. Heti 2-3 alkalommal negyedóra hasazás és hamar gyorsabb leszel.
11. A megfelelő légzés nagyon-nagyon sokat számít,
és sok gyakorlás kell az elsajátításához. Futás közben a légzéshez az orrot és a szájat is használni kell, hogy az izmok oxigénellátását biztosítsuk. Ugyancsak érdemes kipróbálni a hasi légzés technikáját is.
12. Célozd meg a dombokat:
ez nem csak az edzettséget javítja, így pedig a gyorsaságot fejleszti, de sok önbizalmat ad és lelkileg is jó hatással lesz rád.
13. Egyél egészségesebben:
kerüld az édességeket, a gyorséttermi ételeket és a finomított cukor minden formáját. Teljesértékű szénhidrátokat egyél, főleg teljeskiőrlésű rozskenyeret és durumtésztát, ezek hosszabb távon látnak el energiával és nem emelik meg hirtelen a vércukorszintet.
Sok olyan hely van Zuglóban, ahol mindezt akár szakmai felügyelet mellett is ki lehet próbálni. A ZEM keresőjében elsőre is 15 helyet találtunk, ahol futóedzést lehet tartani!